Milana Marečka 20, Bratislava

Vaše deti si myslia, že rozhádzané veci sa ukladajú na svoje miesto samy od seba? Poradíme vám finty, ktoré ich naučia urobiť si poriadok v izbe aj v živote.

Dvojročné deti nechajte zachraňovať hračky pred vysávačom, deväťročné bojovať proti vesmírnemu prachu

Vďaka domácim prácam získajú vaši potomkovia cenné návyky do budúcnosti: cit pre časový manažment – naučia sa rozdeliť si sily a zadeliť čas, manuálnu zručnosť na každodenné činnosti a odhad, koľko, čo trvá, samostatnosť – budú vedieť zájsť na poštu, vybaviť nákup či pripraviť jednoduché jedlo, a aj pocit zodpovednosti, teda budú schopné urobiť veci aj vtedy, keď sa im nechce

Čo chcete dosiahnuť:
1 Naučiť dieťa od útleho veku tomu, že dobre sa môže cítiť iba v čistom a usporiadanom prostredí.
2 Ukázať mu, kam patria špinavé veci, hračky, riad a ostatné.
3 Zorientovať ho, na čo slúžia jednotlivé veci v domácnosti a ako sa používajú.

Pomôžte si rozprávkou
Ako na to? Vymyslite si, že máte doma zlého uja vysávača, ktorému sa do bruška zmestí všetko, čo leží na zemi. Vďaka nemu môžete už
2-ročné dieťatko naučiť, že hračky nemôžu zostať porozhadzované.
Predškolákov by ste nemali ešte zaťažovať reálnymi prácami v domácnosti, určité návyky ich však musíte naučiť práve teraz. Neposielajte ich do izby, nech sa vám nepletú pod nohami, ale zapojte ich do dennej rutiny. Ukladanie neporiadku vám bude trvať dlhšie, ale dieťa ním zabavíte v upršanú sobotu rovnako dobre ako akoukoľvek inou hrou. Pri deťoch každého veku však nezabudnite na jedno: „Úlohy nemusia byť splnené dokonale, no váš úsmev a povzbudenie by nikdy nemali chýbať,“ odporúča detská psychologička Ľubica Tománková.

Upratovacie hry pre deti od 2 do 6 rokov:
► natras si vankúš v postieľke a ulož spať maca, bábiku…
► zachráň hračky pred ujom vysávačom
► odnes pohár a tanier na stolček prestri sa
► daj papuče a topánky na stráž
► vyzlečené veci nechaj „spapať“ košu na bielizeň
► ty oblečieš bábiku, ja oblečiem teba
► ktoré veci sú letné, zimné, modré, žlté… atď.

Naše tipy
► Zjednodušiť upratovanie vám pomôžu zásuvkové skrinky, poličky zavesené v primeranej výš-ke a veľa farebných škatúľ rôznych veľkostí. Spolu s deťmi ich polepte nálepkami, aby bolo jasné, čo kam patrí.
► Neporiadok je priamoúmerný k množstvu hračiek, preto ich nedávajte deťom všetky naraz.

Kto z koho
Malí školáci sú mimoriadne súťaživí, využite to. Ako motiváciu na víkendové upratovanie vyhláste súťaž, ktorá bude odmenená dobrotou, výletom do zoo alebo dobrými bodmi na nástenke. Počas týždňa to bude o niečo ťažšie. Zrazu musia pol dňa presedieť v škole a poobede namiesto hrania robiť úlohy. To je veľká zmena nielen pre deti, ale i pre vás. Uľahčíte si to tým, že detskú izbu či kútik budete považovať za privátnu sféru svojich detí. V ich kráľovstve však netolerujte špinu, zvyšky jedla pod posteľou či zablatené tenisky. Trochu kreatívneho chaosu však nikomu neuškodí.

Motivačné súťaže pre deti od 6 do 12 rokov:
► Kto naplní skôr kôš na bielizeň?
► Komu sa podarí vyhrať boj s vesmírnym prachom – vysávaču alebo prachovke?
► Kto nazbiera väčšiu kopu starých novín?
► Kto urobí najlepšie raňajky, desiatu, večeru…
► Urobte každú sobotu ráno uprostred obývačky kopu „Straty a nálezy“, kam nahádžete všetko, čo nebude na svojom mieste.
► Žrebujte, kto poleje kvety, vynesie smeti, umyje umývadlo, riad, očistí topánky… a potom odštartujte súťaž za odmenu.

Ozajstný život
Vždy, keď si nájdete trochu viac času, pokúste sa ukázať deťom rôzne činnosti v domácnosti a nechajte ich robiť aj niečo „naozaj-stné“. Naučte ich umývať dlážku, presádzať kvety, piecť keksíky, robiť nátierky a veľa iných užitočných vecí, s ktorými sa budú môcť pochváliť aj pred kamarátmi. Ak sa vám deti podarí presvedčiť, že ich pomoc naozaj potrebujete, vyhrali ste. Nikdy im nedajte pocítiť, že pomáhajú iba „akože“ a musíte to po nich aj tak opravovať. S hrdosťou ponúknite návšteve pokazené keksíky alebo chlebíčky, ktoré pripravili vaši najmenší. Veď nabudúce to určite dopadne lepšie.

Zabudnite, že deti budú:

1 pomáhať bez pripomínania

2 vždy poslúchnu bez odvrávania a na prvýkrát

3 robiť všetko rovnako dobre ako vy

Netrestajte
Odvyknite si trestať dieťa domácimi prácami. Dáva to zmysel len vtedy, ak ho necháte odstrániť priamy následok „neplechy“. Ak pri hre prevrhne kvetináč a hlina sa rozsype po zemi, má si túto spúšť po sebe odpratať. Ale ak dostane zlú známku a vy ho za to potrestáte vynášaním smetí na dva týždne, problém to nevyrieši. Dieťa bude mať navyše pocit nespravodlivosti. „Oveľa účinnejšie ako akýkoľvek trest pôsobí úprimná pochvala a slovné ocenenie,“ dodáva Ľubica Tománková.

Peniaze za pomoc?
Zvažujete, či za pomoc v domácnosti dávať vreckové? Psychologička radí: „Nech sa rozhodnete akokoľvek, peniaze by nemali byť jedinou motiváciou pre dieťa.“ Platiť deťom za prácu v domácnosti im dáva do života nesprávne signály.

Napríklad:

► Dobré činy sa oplatia – v živote často platí pravý opak.
► Robím iba za peniaze – za mnoho činností sa neplatí, naprí-klad za výchovu vlastných detí, no aj tak sa predsa oplatia robiť.

Pubertiaci
Žiadne hry, vyhrážky ani manipulácia vám pri tínedžeroch nepomôžu. „Teraz nastal pre vás čas zožať, čo ste svojou doterajšou výchovou zasiali,“ hovorí Ľubica Tománková. Ak máte doma vzdorovité dieťa, bude to v tomto období ešte horšie. Už sa necíti ako decko a vyžaduje, aby ste s ním hovorili ako
s rovnocenným partnerom. Nespráva sa tak? To na veci nič nemení.
„V tomto období je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým každú pozitívnu snahu pochváliť a neuchyľovať sa k násilným riešeniam,“ odporúča psychologička. Myslite na to, že puberta sa raz skončí a ak ju zvládnete s úsmevom, máte zaručené dobré vzťahy so svojimi deťmi na celý život.

Pravidlá nielen pre deti od 12 rokov:
► každý člen rodiny má právo vybrať si z domácich prác pre neho najmenej otravné
► dohodnite si rozvrh upratovania, ktorý musí dodržiavať každý, aj vy – rodičia
► osobné veci sú privátna sféra, ale len kým sa nepovaľujú v spoločnom priestore
► obchodovanie s domácimi povinnosťami je dovolené iba pod heslom, ak vynesieš smeti, umyjem za teba riad
► varenie pre rodinu je výsada, ktorú rada občas prenecháte aj iným
► diskusia o vykonaní domácich povinností je prípustná, keď je konštruktívna – teda na jej konci sa na niečom dohodnete.